Dziś jest: Poniedziałek 18 czerwca 2018, imieniny: Marka i Elżbiety

Aktualności

28.03.2013

Mimo zimowej aury 23 marca 2013 r. w Nowogródku Pomorskim, na sali wiejskiej,   odbyło się wiosenne spotkanie mieszkańców naszej gminy oraz zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej Waldsieversdorf  pod nazwą „Tradycje wielkanocne – spotkanie polsko-niemieckie”.

Podczas imprezy zostały zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty zdobienia wypieków świątecznych oraz wykonywania palm i zdobienia jaj, związane z polską tradycją ludową przygotowania Świąt Wielkiej Nocy. Swoją bogatą wiedzą na temat zwyczajów i tradycji związanych ze świętami dzielili się z uczestnikami spotkania - profesor Uniwersytetu Szczecińskiego pan Bogdan Matławski – kulturoznawca, popularyzator regionalnej kultury oraz pan Henryk Pieluszczak -regionalista, artysta - amator, pasjonat zwyczajów wielkanocnych.

Impreza była również okazją do zaprezentowania dokonań uczestników XII Powiatowego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną, a także przybliżenia tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.

Do konkursowych zmagań stanęły zarówno dzieci, młodzież oraz  osoby dorosłe z gminy Nowogródek Pomorski, oraz chętni uczestnicy z regionu, m.in. Barlinka, Dębna i Myśliborza. Kolejny raz konkurs został rozszerzony o tradycje kulinarne – konkurs na Babę Wielkanocną, którą uczestnicy (panie ze stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, rodzice z dziećmi) przygotowują tradycyjnymi metodami i z wykorzystaniem naturalnych składników oraz zgodnie ze zwyczajem dekorują.

O oprawę artystyczną zadbali m.in.: Julia Chałupka, młodzi tancerze – Alicja Burdziuk i Dawid Koneczniak z Nowogródka Pomorskiego ćwiczący w klubie Estera w Myśliborskim Ośrodku Kultury oraz para młodych muzyków.

Na konkurs wpłynęło 329 prac, w tym 37 palm, 195 pisane, 53 stroików i 44 bab. Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie:

Halina Fijałkowska – regionalistka, plastyk;

Justyna Budzyn – artysta plastyk;

Katarzyna Mielcarek – regionalistka, specjalistka od promocji i turystyki

 

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

 

Nagrody w Konkursie na Babę Wielkanocną ufundowało:

Województwo Zachodniopomorskie, które było współorganizatorem imprezy i sfinansowało Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

czytaj więcej »

25.03.2013

Żółty mięciutki jak piórka kurczątek. Zaczęliśmy już w ferie. Grupa dzieci z Karska odwiedzająca naszą bibliotekę w czasie zimowych ferii, we wtorek 5 lutego, „oglądała” świat używając innych zmysłów niż wzrok – tak jak Tomek, bohater „Czarnej książki kolorów”. To...

czytaj więcej »

20.03.2013

czytaj więcej »

04.03.2013

Tradycje wielkanocne - spotkanie polsko-niemieckie. Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

23 marca 2013 r. w miejscowości Nowogródek Pomorski odbędzie się spotkanie polsko-niemieckie pod nazwą „Tradycje wielkanocne – spotkanie polsko-niemieckie”. Celem spotkania jest rozwijanie współpracy i pogłębienie wzajemnych kontaktów zaprzyjaźnionych gmin pogranicza – Nowogródek...

czytaj więcej »

20.02.2013

ARiMR ostrzega przed oszustami

  Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje, że rolnicy z różnych regionów Polski otrzymują pisma,  opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu ARiMR, w których anonimowy autor zachęca do wpłacania pieniędzy na podany numer konta bankowego,  w celu otrzymania...

czytaj więcej »

03.10.2012

Deszcz nas nie zmógł - Święto Pieczonego Ziemniaka w Trzcinnej.

Mimo nienajlepszych prognoz pogody, 22 września postanowiliśmy się spotkać w Trzcinnej i bawić na Święcie Pieczonego Ziemniaka.

Mieszkańcy sołectw naszej gminy przygotowali jesienne, barwne i smaczne prezentacje na swoich stoiskach. Na wspólną zabawę do Trzcinnej przyjechali również goście z zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej Waldsieversdorf.

Spotkanie ubarwiły występy lokalnych zespołów amatorskich –wokalny, Iskierek z SP w Karsku, zespołów tanecznych działających przy WOK Karsko -dzieci pod kierownictwem Karoliny Pizon oraz młodzieży pod kierownictwem Justyny Fabich a  Grupę z Waldsieversdorf reprezentowała na scenie międzypokoleniowa orkiestra.

Sołectwa zostały nagrodzone za potrawy z ziemniaków (I miejsce Trzcinna, II miejsce Karsko, III SKP Nowogródek Pomorski oraz 2 wyróżnienia dla Giżyna i Świątek) oraz za „ziemniaczane” stoiska (I miejsce Trzcinna a pozostałe sołectwa wyróżnienia)

Występ saksofonisty, pokaz Tancerzy Ognia czy wreszcie muzyka do tańca Zespołu „Myślanie” –pozwoliły bawić się i nie zważać na deszcz i zimny wiatr.

Festyn wykorzystaliśmy również do podsumowania konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży realizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pt. Smaki Codzienności?– Kolorowe Smaki.

Podczas festynu odbyła się poplenerowa wystawa malarska prac artystów amatorów z Polski i z Niemiec, którzy przez tydzień gościli  i malowali w naszej gminie.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

czytaj więcej »

BIP

bip

elektroniczny samorzad

PUP

LIDER

LIDER

WOK

Biblioteka

ANR

armir

policja

mikroporady

Kalendarz

  Czerwiec 2018  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Licznik odwiedzin

1462496