Dziś jest: Środa 23 maja 2018, imieniny: Iwony i Dezyderego
17.05.2017

28. Dziesiątka Myśliborska

Myślibórz z dobrą energią

21 maja odbędzie się bieg rekreacyjny 28. Myśliborska Mila oraz piknik ekologiczny „Miasta z dobrą energią” organizowany w ramach projektu „Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne”. Nie truj! Biegnij i pokaż ducha walki. Wydarzenie propagować będzie zdrowy tryb życia. Więcej informacji o radzeniu sobie ze złą jakością powietrza w Polsce przybliży towarzyszący imprezie piknik. Jego uczestnicy poznają zagrożenia zdrowotne powiązane z zanieczyszczeniami powietrza. Dowiedzą się, jak wygrać ze smogiem i które działania podejmowane we własnym otoczeniu przyczynią się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy i za którego jakość jesteśmy odpowiedzialni.

Wśród atrakcji przewidziano biegi dla dorosłych i dla dzieci, bar tlenowy, model domu ekologicznego w 3D, porady ekspertów w sprawie wymiany kotła węglowego na ogrzewanie ekologiczne, wiele zabaw z nagrodami dla dzieci i dorosłych.
Ładujemy się dobrą energią!

Nie truj! Biegnij!
To już 28. Myśliborska Mila. Na uczestników biegu czekają pamiątkowe medale i upominki. Dodatkowo przewidziano 3 nagrody specjalne w postaci mierników jakości powietrza, temperatury i wilgotności.
Start biegu głównego o godz. 12:00. Od godz. 9:30 będą trwały biegi dla dzieci i młodzieży.

Walka o czyste powietrze
Tematem przewodnim towarzyszącemu biegowi będzie PIKNIK EKOLOGICZNY. Według badań 40% ankietowanych nigdy nie spotkało się z pojęciem „niska emisja”, a przecież to ona odpowiada za pogarszający się stan powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zaskakujący jest również fakt, że aż 20% respondentów uważa, że paląc śmieciami łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie i utylizację domowych odpadów w jednym.
Aż 33 na 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie, to miasta z Polski!
W pierwszej dziesiątce jest ich aż 7! Wiosna nie rozwiązała problemu smogu. Grillujemy, używamy kosiarek spalinowych i kopcimy z rur wydechowych. Trzeba pamiętać, że z niską emisją, czyli zanieczyszczeniami na wysokości do 40 m, mamy do czynienia przez cały rok.

Energooszczędność dla domu
Podczas wydarzenia organizowanego w Myśliborzu na gości czekać będą eksperci, którzy przybliżą zainteresowanym problem szkodliwej niskiej emisji i wskażą rozwiązania, które mają wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

- Chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk na to, czym i jak palą w piecach i kominkach. Emisja pyłów i szkodliwych gazów to ogromny problem, a stan powietrza w Polsce jest w opłakanym stanie. Dlatego chcemy zaprezentować lokalnej społeczności sposoby radzenia sobie z niską emisją, czy szerzej znanym zjawiskiem, jakim jest "smog". W strefie porad wskażemy zainteresowanym, jak dobrać urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym kotły na paliwa ekologiczne do indywidualnych potrzeb. Opowiemy o tym, w jakim celu i jak prawidłowo przeprowadzić termomodernizację. Liczymy również na to, że uwagę gości przykuje temat związany ze sposobem i źródłami finansowania inwestycji ekologicznych, takich jak wymiana kotła węglowego, zakup paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pomp ciepła, czy modernizacja budynków jedno- lub wielorodzinnych - opowiada ekspert ds. OZE Krzysztof Brzozowski.

Tlenoterapia
Czy stan powietrza jest aż tak zły, że musimy korzystać z tlenoterapii? Badania dowodzą, że większość z nas cierpi na niedobór tlenu w organizmie, a to prowadzi do osłabienia całego naszego systemu immunologicznego, do tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, niewydolności układu krążenia i wielu innych chorób. Czysty, życiodajny tlen to czysty zysk dla organizmu, m.in. dotlenia mięsień sercowy, poprawia układ krążenia, wzmacnia system odpornościowy, odtruwa organizm, pomaga odzyskać energię i urodę, podnosi wydolność organizmu, przy regularnej tlenoterapii prowadzi do rzeczywistej regeneracji organizmu.

Aby mieszkańcy Myśliborza i okolic mogli przekonać się o tym, jak smakuje "koktajl tlenowy" zapraszamy do baru tlenowego.

Ekoqiuzy z nagrodami
Uzbrojeni w ekspercką wiedzę pasjonaci zagadek, będą mogli wziąć udział w ekoquizach. Jeśli chcesz się przygotować i trafnie odpowiadać na pytania, możesz sprawdzić swoją wiedzę na platformie i obejrzeć filmy edukacyjne: http://platforma.ograniczemisje.pl.

Dom ekologiczny w 3D
Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie nieprzeciętny model domu w 3D. Dom ten zużywa mało energii i nie truje otoczenia. Osoby, które zajrzą do tej strefy, dowiedzą się, czym charakteryzuje się budynek niskoenergetyczny, jakie znajdziemy w nim technologie i urządzenia, jak wpływa to na środowisko naturalne, ile taki dom zużywa energii (i dlaczego tak mało) oraz w jaki sposób i z jakiego źródła można otrzymać dofinansowanie do jego budowy.

Odnawialne źródła energii
Odwiedzając stoisko pokazowe, będzie można zobaczyć mikroturbinę wiatrową oraz panel fotowoltaiczny, dowiedzieć się, jak działają technologie OZE, dlaczego „czysta energia“ jest tak ważna dla naszego domu i dla nas samych, co wdychamy, gdy spalamy węgiel i biomasę, jakie są konsekwencje zdrowotne niskiej emisji.

21 maja 2017 r. (niedziela)
Rynek im. Jana Pawła II w Myśliborzu

Zapraszamy serdecznie do udziału. Włącz się aktywnie w ograniczenie niskiej emisji.
Pokaż, że bierzesz odpowiedzialność za jakość powietrza w swojej okolicy!

Niniejszy materiał został opublikowany w ramach przedsięwzięcia „Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne” dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie OTS Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

 + dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

BIP

bip

elektroniczny samorzad

PUP

LIDER

LIDER

WOK

Biblioteka

ANR

armir

policja

mikroporady

Kalendarz

  Maj 2018  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Licznik odwiedzin

1447949