Dziś jest: Piątek 24 maja 2019, imieniny: Joanny i Zuzanny
26.11.2018

Wymiania doświadczeń polskich i niemieckich samorządowców z transgranicznego obszaru gospodarczego Dolina Dolnej Odry

Informacja prasowa

Jesienią 2018 r. 40 niemieckich i polskich samorządowców z dziewięciu gmin spotkało się ponownie w Polsce i w Niemczech, aby wymienić poglądy na temat edukacji, usług użyteczności publicznej, gospodarki i turystyki.

Celem spotkań jest opracowanie wspólnej mapy drogowej – przewodnika przyszłej współpracy, która opisuje potrzeby i możliwości działania.

Uczestnicy omówili aktualną sytuację i dyskutowali nad wymaganiami, jakie mogą się pojawić w przyszłości. Odwiedzili także miejsca, w których mogli zapoznać się z aktualnie panującą sytuacją.

Dzięki temu mogli się przekonać, jak wiele już udało się osiągnąć: w polsko-niemieckim przedszkolu w Gryfinie, gdzie dzieci uczą się niemieckiego bez namawiania; w ochotniczej straży pożarnej w Pinnow, która ściśle współpracuje z polskimi strażakami i jest przygotowana do wspólnych akcji, npw razie powodzi; podczas wizyty w działającej na terenie całych Niemiec firmie branży meblarskiej w Dębnie, lub na wycieczce po ścieżkach rowerowych w gminie Banie, które zostały wybudowane w ramach projektów INTERREG i które są obecnie rozbudowywane przez województwo zachodniopomorskie jako element kompleksowej sieci ścieżek rowerowych.

Jednocześnie jasnym stało się, jak wiele jest jeszcze do zrobienia: język polski jako język kraju sąsiedniego wciąż nie jest jeszcze częścią programu nauczania w szkołach Brandenburgii i nadal istnieje wiele zastrzeżeń co do jego nauczania. Brak przepisów prawnych uniemożliwia obecnie transgraniczne działanie śmigłowca ratowniczego, należącego do lotniczego ratownictwa ratunkowego, operującego z bazy w Angermünde. A tam, gdzie jeszcze pięć lat temu narzekano na bezrobocie, coraz bardziej odczuwalny staje się niedobór wykwalifikowanych kadr. Turystyka powoli nabiera tempa, szczególnie w społecznościach wiejskich: wspólne produkty i ich marketing są zatem postrzegane jako katalizatory.

Detlef Krause, dyrektor Urzędu Oder-Welse, powiedział: "W przyszłości Szczecin będzie coraz ważniejszy dla wspólnego regionu gospodarczego Doliny Dolnej Odry. Rosnące płace i rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników - również po stronie polskiej - mogą już w najbliższej przyszłości sprawić, że Niemcy będą pracować także w Szczecinie. Wymaga to jednak znajomości języka i polskiej kultury. Dziś musimy coś z tym zrobić. Współpraca międzygminna pomaga nam, jako gminom wiejskim, nie tylko obserwować ten rozwój, ale także odgrywać w nim aktywną rolę".

Mapa drogowa będzie przedmiotem dyskusji władz samorządowych na początku 2019 r. a w marcu 2019 r. zostanie przedstawiona opinii publicznej.

Informacha prasowa do pobrania /pliki/nowogrodekpomorski/File/Artykul%20_polsko-niemiecki%20projekt%20dot%20wymiany%20doswiadczen.docx+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!

BIP

bip

elektroniczny samorzad

PUP

LIDER

LIDER

WOK

Biblioteka

ANR

armir

policja

mikroporady

Kalendarz

  Maj 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Licznik odwiedzin

1690422