Dziś jest: Poniedziałek 18 listopada 2019, imieniny: Anieli i Romana

Organizacje

Zrzeszenie Kobiet Polskich Nowogródek Pomorski jest organizacją typowo kobiecą, działającą od dawna, właściwie bardzo dawna, jak mawiają nasi rodzice działaczkami społecznymi były nasze babcie, a były to początki lat sześćdziesiątych. Organizacją tą było Koło Gospodyń Wiejskich. W 2002 roku KGW przekształcone zostało w Zrzeszenie Kobiet Wiejskich.

Krąg naszych zainteresowań, to przede wszystkim kultywowanie i przekazywanie młodszemu pokoleniu narodowej tradycji, jak również staramy się być tam gdzie jest potrzebna pomoc i "kobieca ręka". Wiele organizowanych imprez kierowana jest do dzieci i młodzieży, włączamy ich do wspólnego działania. Pięciokrotnie organizowane były przez nas dożynki gminne, z konkursem na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wypleciony przez nas wieniec dożynkowy, misternie wity przez tygodnie, był nagrodzony w konkursie gminnym, czterokrotnie i raz w konkursie powiatowym.

Od trzech lat jesteśmy również współorganizatorem Powiatowego konkursu na palmę i pisankę wielkanocną ( w którym również zdobywamy nagrody). W dorobku mamy oryginalny sposób zdobienia pisanek. Nagrody (przeważnie pieniężne) to sposób na gromadzenie środków finansowych, które wykorzystujemy przy organizowaniu imprez kierowanych do mieszkańców naszej wsi i dzieci. Przygotowujemy rok rocznie tradycyjną Polską Wigilię. Wszystkie potrawy, przygotowujemy w sposób tradycyjny z własnych produktów, (pochodzących z naszych domowych gospodarstw). Zapraszamy jak każe polska tradycja, osoby samotne, wieczerzę uprzyjemniają dzieci z miejscowej szkoły, śpiewające kolędy.

Pomagamy i współpracujemy z miejscowymi organizacjami. Radzie Kościelnej pomagaliśmy przy przyjęciu pielgrzymów zdążających na Jasną Górę, Radzie Rodziców przy nadaniu imienia szkoły (Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej), strażakom z OSP, Radzie Sołeckiej i pomagamy dzieciom. Dla dzieci z Domu Dziecka w Barlinku organizujemy zbiórkę odzieży, zbieramy słodycze na paczkę Bożonarodzeniową. Gościłyśmy na wakacjach dzieci powodzian z Wrocławia, dzieci z Litwy i Białorusi. Miejscowym dzieciakom organizujemy Dzień Dziecka i zabawę choinkową.

Nawiązałyśmy współprace z ościennymi organizacjami kobiecymi i kobiecą organizacją z Prenzlau (Niemcy), wymieniamy się doświadczeniami, organizujemy pokazy kulinarne. Uczestniczymy w konkursach w konkursach o najsmaczniejszą potrawę. Byłyśmy organizatorem "Święta Pieczonego Ziemniaka" i konkursu na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Znajomość z niemiecką organizacją kobiecą z roku na rok się zacieśnia, dwukrotnie byłyśmy ich gośćmi i raz gościłyśmy je u siebie, poznały naszą Wielkanoc. Były tak bardzo zachwycone, że zapowiedziały udział w tegorocznym konkursie na palmę i pisankę wielkanocną. Żeby coś zorganizować potrzebne są pieniądze. Staramy się gromadzić środki finansowe w różny sposób, organizujemy zabawy i dyskoteki, wypożyczamy naczynia (zakupione za pieniądze pozyskane z dyskotek), ale nie są to zawsze imprezy dochodowe, bywa, że przynoszą straty.

Pracujemy i wspólnie świętujemy (Dzień Kobiet, andrzejki, ostatki), a spotkania są zawsze twórcze. Rodzą się nowe pomysły, który chcemy wspólnie realizować. Najnowszy pomysł to "Dzień Kupały" - zioła lecznicze i przyprawowe, ich siła i moc, ale również możliwość zarobkowania.

Adres:
74 - 304 Nowogrodek Pomorski
ul. A. Mickiewicza
tel. 747 17 16

Zarząd:
Prezes - Barbara Romanik
Grażyna Usarewicz

22 członkinie

BIP

bip

elektroniczny samorzad

PUP

LIDER

LIDER

WOK

Biblioteka

ANR

armir

policja

mikroporady

Kalendarz

  Listopad 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Licznik odwiedzin

1877365