Dziś jest: Sobota 18 stycznia 2020, imieniny: Piotra i Małgorzaty

Walory turystyczne

Tereny gminy urozmaicone dolinami rzek, jeziorami i lasami Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego są doskonałym miejscem na wypoczynek i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Do głównych atutów przyrodniczych gminy należą liczne jeziora

  • Karskie Wielkie,
  • Parzeńskie,
  • Ulejno,
  • Ściegienno,
  • Blade,
  • Ciche,
  • Sumiackie,
  • Kinickie,
  • Okrągłe,

Do miejscowości o podwyższonych walorach turystycznych należą Kinice położone nad jeziorem "Karskie Wielkie i Parzeńsko nad jeziorem Parzeńskim. Ich malownicze położenie sprawia, że miejscowości te są chętnie odwiedzane w sezonie wakacyjnym przez turystów i mieszkańców gminy. Ciekawe tereny oraz drogi biegnące przez lasy są doskonałe do uprawiania takich form turystyki jak jazda konna, rowerowa oraz nornic-walking.


Jezioro Parzeńskie


Pomost spacerowy w Kinicach nad jeziorem Karskie Wielkie

Oprócz ciekawych walorów przyrodniczych na terenie gminy znajdują się ciekawe obiekty architektoniczne godne odwiedzenia.

Nowogródek Pomorski

Kościół MB Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim - Kościół parafialny z granitowej kostki, obecnie pw. NMP Królowej Polski, wzniesiono tu w drugiej połowie XIII wieku. Uległ on zniszczeniu wraz z całym prywatnym miasteczkiem w XVII w. Odbudowa nastąpiła w 1752 r. Z tego okresu pochodzi też wieża o konstrukcji ryglowej z barokowym hełmem. Zabytkowy ołtarz powstał w XIX w. W kościele znajdują się organy w stylu neobarokowym z przełomu XIX i XX wieku, odrestaurowane w 2007 roku.


Kościół parafialny p.w MB Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim


Organy w kościele Nowogródek Pomorski

Karsko

Kościół filialny p.w. Św. Antoniego w Karsku - gotycka, kamienna świątynia z drugiej połowy XIII wieku, wzniesiona przez zakon cystersów z Kołbacza. Jest to najstarsza budowla we wsi Karsko.

W II połowie XIX wieku nastąpiła ponowna przebudowa kościoła ze stylu gotyckiego w neogotycki. W 1899 roku podczas generalnej przebudowy zmieniono całą bryłę świątyni.

Wnętrze jednoprzestrzenne, prezbiterialne. Kruchta neogotycka z ostrołukowym wejściem w elewacji południowej. Ołtarz główny drewniany polichromowany z XVIII wieku. Kościół p.w. Św. Antoniego poświęcony dnia 26 maja 1947 roku.


Ołtarz główny w kościele filialnym w Karsku


Kościół filialny p.w. św. Antoniego w Karsku


Kościół w Trzcinnej

Ponadto dodatkową atrakcją jest przebiegający na terenie gminy 15 południk w miejscowości Trzcinna przy trasie E3.


15 południk w Trzcianej


Cmentarz poewangelicki w Parzeńsko


Cmentarz w Karsku

BIP

bip

elektroniczny samorzad

PUP

LIDER

LIDER

WOK

Biblioteka

ANR

armir

policja

mikroporady

Kalendarz

  Styczeń 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Licznik odwiedzin

1932582