Tereny gminy urozmaicone dolinami rzek, jeziorami i lasami Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego są doskonałym miejscem na wypoczynek i aktywne spędzanie wolnego czasu.
Do głównych atutów przyrodniczych gminy należą liczne jeziora:
• Karskie Wielkie,
• Parzeńskie,
• Ulejno,
• Ściegienno,
• Blade,
• Ciche,
• Sumiackie,
• Kinickie,
• Okrągłe,
Do miejscowości o podwyższonych walorach turystycznych należą Kinice położone nad jeziorem "Karskie Wielkie" i Parzeńsko nad jeziorem Parzeńskim. Ich malownicze położenie sprawia, że miejscowości te są chętnie odwiedzane w sezonie wakacyjnym przez turystów i mieszkańców gminy. Ciekawe tereny oraz drogi biegnące przez lasy są doskonałe do uprawiania takich form turystyki jak jazda konna, rowerowa oraz nordic-walking.
Oprócz ciekawych walorów przyrodniczych na terenie gminy znajdują się ciekawe obiekty architektoniczne godne odwiedzenia.
Nowogródek Pomorski
Kościół MB Królowej Polski w Nowogródku Pomorskim - Kościół parafialny z granitowej kostki, obecnie pw. NMP Królowej Polski, wzniesiono tu w drugiej połowie XIII wieku. Uległ on zniszczeniu wraz z całym prywatnym miasteczkiem w XVII w. Odbudowa nastąpiła w 1752 r. Z tego okresu pochodzi też wieża o konstrukcji ryglowej z barokowym hełmem. Zabytkowy ołtarz powstał w XIX w. W kościele znajdują się organy w stylu neobarokowym z przełomu XIX i XX wieku, odrestaurowane w 2007 roku.
Karsko
Kościół filialny p.w. Św. Antoniego w Karsku - gotycka, kamienna świątynia z drugiej połowy XIII wieku, wzniesiona przez zakon cystersów z Kołbacza. Jest to najstarsza budowla we wsi Karsko.
W II połowie XIX wieku nastąpiła ponowna przebudowa kościoła ze stylu gotyckiego w neogotycki. W 1899 roku podczas generalnej przebudowy zmieniono całą bryłę świątyni.
Wnętrze jednoprzestrzenne, prezbiterialne. Kruchta neogotycka z ostrołukowym wejściem w elewacji południowej. Ołtarz główny drewniany polichromowany z XVIII wieku. Kościół p.w. Św. Antoniego poświęcony dnia 26 maja 1947 roku.
Warto zobaczyć również Cmentarz Ewangelicki w Parzeńsku, który został odrestaurowany w 2003 r. i udostępniony do zwiedzania. Najstarsze nagrobki pochodzą z I połowy XIX wieku.
Ponadto dodatkową atrakcją jest przebiegający na terenie gminy 15 południk w miejscowości Trzcinna przy trasie E3.
Przy drodze do Karska znajdują się ruiny wiatraka holenderskiego z XIX wieku.